هنر چیست؟

 

استعدادهای فردی و غرایز طبیعی و قوه تخیل افراد باعث بروز عواملی گردیده اند که اصطلاحا" هنر نامیده میشود ، با توجه به اینکه شرایط اقلیمی و طبیعی و عامل توارث از جمله عواملی که در زمانها و مکانهای مختلف هنر از آنها متاثر گردیده است . بنابراین میتوان گفت که هنر در دورانها و جوامع مختلف باهم متفاوت بوده است .

هنر را به انواع مختلفی تقسیم کرده اند : هنرهای محلی ، دستی ، صنعتی ، تجسمی ، ذوقی ، تخیلی تقسیم بندی کرده اند که از آن جمله اند : معماری ، مجسمه سازی ، موزیک ، نقاشی ، خطاطی ، رقص ، تئاتر ، سینما ، عکاسی ، چاپ ، سفالگری ، علم بیان ، قالی بافی و انواع بافندگی ، فیلم سازی ، ادبیات (شعر‌ ، داستان ، نثر ) ، هنرهای تجسمی و ترسیمی مانند نقاشی و خطاطی و مجسمه سازی ، هنرهای نمایشی .

از نظر تولستوی هنر در زمان وی رو به فساد و انحطاط بود و هنرمندان نیز در سردرگمی و گمراهی بودند. الحاقات تولستوی به نظریات موجود (که اهمیت احساس را در هنر مورد تاکید قرار می‌دهند) ارزش ارتباط موثر را محور بحث هنری خویش قرار می‌دهد که منجر به رد کردن هنر بد و جعلی می‌شود. زیرا این هنرها برای جامعه مضرند تا آنجا که توانایی مردم را برای تمیز دادن هنر خوب از بد تهدید می‌کنند. هنر باید یک ارتباط احساسی مشخص بین هنرمند و مخاطب ایجاد کند: طوری که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین هنر واقعی باید ظرفیت لازم برای متحد کردن مردم از طریق ارتباط را داشته باشد. (بنابراین نامفهومی و غیر واقعی بودن ارتباط، هنری بی ارزش است.) او اعتقاد داشت که درک هنر شامل هرگونه فعالیت انسانی می‌شود که شخصی به وسیله نشانه‌های بیرونی از خود بروز داده و احساساتی را که قبلا تجربه کرده نمایش می‌دهد .مشکلی که در رابطه با هنر هست این است که هنر الگوهای قبلی مربوط به گذشتگان را دوباره تولید می‌کند که طبیعتا این آثار از تعلیمات و معیارهای معاصر هنرمند که مبتنی بر آرمانهای فرهنگی زمان و جایگاه او هستند ریشه نگرفته‌اند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 دی 1388    | توسط: محمد ابطحی    |    | نظرات()